Космос

Сузір’я хамелеон — невелике сузір’я південної півкулі

Як відомо, сузір’я Хамелеон лежить у Південній півкулі неба. Тому межує з такими ділянками, як Октант, Муха, Кіль, Столова Гора, Райський Птах і Летюча Риба.
Варто відзначити, що сузір’я Хамелеон займає 132 квадратних градусів. Таким чином, по площі значиться на 79 місці серед всіх небесних областей. Його можна спостерігати на широті від 0 до -90.
Очевидно, що ім’я сузір’я отримало на честь ящірки. Причому не простий, а тому вигляді плазунів, які здатні змінювати забарвлення.

Але не всі знають, що його дав астроном Петер Планциус. Насправді, історія відкриття Хамелеона пов’язана з голландськими мореплавцями. Саме завдяки їх спостереженнями в астрономії з’явилося сузір’я.
До речі, можна зустріти й іншу назву – Літаюча Сковорода.

Зірки наче вимиті гарним запашним милом инасухо витерті волохатим рушником. Свіжість, бадьорість ижизнерадостность цих сяючих бабусь надзвичайна. Анатолій Марієнгоф. Циніки

Зірки сузір’я Хамелеон

Альфа є найяскравішою на всій території Хамелеона. До того ж, вона знаходиться до нас ближче за інших. Це біло-блакитний гігант спектрального типу F5III.
Бета відноситься до зірок головної послідовності, що належать до спектрального класу B5Vn. Цікаво, що по яскравості стоїть на третьому місці в області.
Гамма відноситься до червоних гігантів. А Дельта, Тета і Епсилон, навпаки, являють собою близькі подвійні зірки.
Також в сузір’ї виділили змінну зірку типу Світу-R Хамелеона.

Хамелеона СТ виражена зоряним об’єктом типу Т Тельця. Важливо, що у неї виявили супутник, який є коричневим карликом.
HD 63454 – зірка головної послідовності типу К. Це добре видиме небесне тіло. На диво, нещодавно на її орбіті знайшли планету HD 63454 b. За даними вчених, вона гаряча і схожа на Юпітер.

Які об’єкти приховує сузір’я Хамелеон

Незважаючи на те, що сузір’я Хамелеон не самий популярний, і займає невелику частину неба, поговорити є про що. Наприклад, на його території зручно розташувалося скупчення Ця Хамелеона. Дане відкрите скупчення виявили навколо однойменної зірки. Як виявилося, його вік приблизно 8 мільйонів років. Хоча воно було відкрито лише в 1999 році. Відомо, що в його склад входять 12 молодих зірок. Але в скупченні Ця немає хмар газу. Тому воно представляється як ніби відокремлений ділянку.
Крім того, до складу сузір’я входить цілий хмарний комплекс Хамелеон. Від нашої системи розташовується в 400-600 світлових років. Як з’ясували астрономи, він включає в себе молекулярні хмари з рентгенівськими джерелами.

Крім усього, в області є яскрава планетарна NGC 3195. Вона лежить в проміжку від Дельти і Зети. Цікаво, що це найпівденніша яскрава туманність. На жаль, тому її неможливо побачити з північного півкулі .