Космос

Сузір’я щит — невелике, але багате сузір’я

На південних просторах неба в районі екватора знаходиться невелике сузір’я Щит. По правді, воно зовсім маленьке. Адже його площа складає всього 109,1 квадратних градусів. Якщо враховувати, скільки всього сузір’їв, то за розміром така характеристика ставить його на 84 позицію. Однак область вміщує в себе 28 зірок, які можна побачити неозброєним оком.
Межує сузір’я Щит з Орлом, Стрільцем і Змією.

Як з’явилося сузір’я Щит

З історії, відкрив дану область польський астроном Ян Гевелій ще в 1690 році. Цікаво, що спочатку його називали Щит Собеського. Таку назву воно отримало на честь короля Польщі Яна Собеського. Якщо точніше, то небесний ділянку уособлює родовий герб глави держави, на якому був зображений щит лицаря на червоному тлі.

Зірки, що утворюють сузір’я Щит

Альфа є помаранчевим гігантом з віком 2 мільярди років. Варто відзначити, що він більше і яскравіше Сонця.
Бета і Дзета являють собою жовті гіганти. Причому вони також яскравіше нашої головної зірки.
Гамма відноситься до субгигантам білого кольору, а Дельта жовто-білим гігантам. Примітно, що Дельта стала прототипом для цілого класу змінних зірок. Для цієї групи характерні коливання світимості, пов’язані з пульсацією поверхні.
Ця Щита виражена помаранчевим гігантом з віком 2,8 мільярда років. Об’єкт за масою і радіусом більше сонячного.
Епсилон – багаторазова система, жовтий гігант. До того ж, має три супутника.
R Щита – подвійна зірка, що складається з жовтого надгіганта і змінної RV Тельця. Варто відзначити, що це яскраві пульсуючі тіла.

Більш того, в сузір’ї виявили цікаву зірку PSR B1829-10. Це намагнічений обертовий об’єкт, який є джерелом електромагнітного випромінювання. Тобто відноситься до пульсарам. Від Сонячної системи знаходиться в 30000 світлових років, і перевищує сонячну масу.

Інші об’єкти

Незважаючи на невеликий розмір, на території сузір’я існують розсіяні зоряні скупчення.
Скупчення “Дика Качка (Мессьє 11) багато за складом. Дійсно, вміщує 2900 зірок. Цікаво, що самі яскраві утворюють трикутну фігуру. Вона нагадує зграю качок. Звідси і з’явилася назва. За даними вчених, вік освіти дорівнює 220 мільйонів років.
Також в області розташувалося скупчення Мессьє 26 з віком 89 мільйонів років.

Між іншим, сузір’я Щит містить молоді масивні відкриті скупчення зірок. До них відносяться RSGC1, RSGC2, RSGC3 і RSGC4. Їх утворюють від 8 до 30 надгігантів. А вік цих ділянок становить від 14 до 20 мільйонів років.

Крім цього, присутні й кульові скупчення. Наприклад, NGC 6712. По іншому його називають справжньою або круглої туманністю. А також Мессьє 3, яке, до слова сказати, виявили в 2008 році. Дане скупчення знаходиться на диску .

Однак сузір’я Щит вміщує ще планетарну IC 1295. У неї центральною зіркою є білий карлик, який скидає свої зовнішні шари.

Крім того, в сузір’ї виявили метеорний потік – Червневі Скутиди.