Одного разу я успішно виростив інжир з кісточки, потім з паростка: пропоную докладну інструкцію і мої корисні секрети
Інжир відноситься до роду Фікус з численного сімейства Тутових. Цю рослину також називають фіговим деревом, смоківницею звичайної. У скороченому варіанті – смоква, фіга. У кімнатному квітникарстві я застосовую дві методики вирощування інжиру – живцями і посівом кісточки.
Висота дорослої рослини будинку не перевищує зазвичай 1,5 м. Можна регулювати висоту регулярної прищіпку точки зростання. Підбираю для зеленого куточка партенокарпічні сорти смоковниці, не потребують запилення. До них відносяться Кадота, Сонячний. Добре розвиваються будинку Фіолетовий Сухумський, Сочинський 7.
Умови вирощування
Інжир добре розвивається, але потрібно враховувати основні вимоги цього субтропічного рослини до навколишніх умов.
- Протягом вегетації я підтримую в приміщенні температуру в діапазоні +20.+27 °C. Взимку після скидання листя фіге потрібна прохолода (близько + 10 °C).
- Середній показник вологості, при якому інжир чудово розвивається, становить 75-80 %. Я не встановлюю горщик біля батареї, а взимку використовую зволожувачі.
- Смоковниця – це світлолюбна культура. Я розміщую її у кімнату з південною орієнтацією вікон, передбачивши захист від пекучих сонячних полуденних променів.
Вирощування з паростка
Вибираю гілку на плодоносної смоковниці без пошкоджень, заподіяних шкідниками, і слідів захворювань. На черешку залишаю 3-4 бруньки. Роблю рівний верхній зріз на відстані 1 см від нирки. Внизу обрізаю гілка похило (45 °С). До нирки витримую 2-сантиметровий проміжок.
Наповнюю горщик або будь-яку тару з дренажними отворами рихлим готовим грунтовим субстратом. Вибираю універсальну різновид. Ємності і грунт дезінфікую насиченим розчином перманганату калію.
Розміщую в горщик дренаж, а потім грунт. Обприскую її відстояною теплою водою. Держак занурюю на півгодини в слабкий розчин марганцівки. Роблю за допомогою ножа неглибокі насічки у нижньому секторі втечі на корі. Потім встановлюю держак на 24 години в розчин, орієнтований на стимулювання коренеутворення. Використовую «Корневін» або «Гетероауксин».
Підготовлений держак висаджую в субстрат до другої нирки. Орошаю втеча відстояною водою. Ємність вкриваю прозорим пакетом. Розміщую в теплу світлу кімнату. Вкорінюються живці зазвичай через 15-28 діб. Першою ознакою служать молоді листочки.
Мініатюрну тепличку я провітрюю щодня. Підсохлий ґрунт зволожую. Після формування листочків поступово збільшуючи тривалість провітрювання. Прибираю укриття, коли інтервал провітрювання досягає 24 годин.
Я також практикую спосіб укорінення інжирних живців у воді.
Розмноження насінням
Посівний матеріал я заготовляю самостійно, витягуючи з повністю доспілих якісних плодів без пошкоджень і слідів хвороб. Насіння відмиваю від м’якоті. Розкладаю на щільний папір. Щоб не знизилася схожість, приступаю відразу до посіву.
Рихлим універсальним субстратом наповнюю невисокий контейнер з отворами для стоку вологи. При необхідності самостійно потовчений низинний торф змішую в однакових частках з піском і садовим грунтом. Проливаю суміш насиченим розчином марганцівки.
Грунт обприскую відстояною водою. Висаджую кісточки, заглиблюючи їх на 2-3 см. Між лунками залишаю відстань близько 20 мм. Присипаю землею, зволожую поверхню і прикриваю розсадний контейнер плівкою. Тримаю в теплому місці.
Надалі практикую щоденне провітрювання. Якщо грунт підсихає, обприскую водою. Після прокльовування паростків укриття прибираю. Сходи пікірують за індивідуальними стаканчики об’ємом не вище 500 мл після формування 2-3 листків. Ємності підбираю з дренажними отворами. В процесі пересадки контролюю, щоб коренева шийка не була заглиблена.
Правила догляду
Для якісного розвитку фігового дерева я дотримуюся базові прийоми по догляду за экзотом:
- Поливаю через день, не допускаючи заболочення.
- Обприскую щодня в ранкові години або ввечері. Використовую відстояну при кімнатних умовах воду.
- Кожні 6-7 днів практикую розпушування грубої поверхневої кірки для підвищення повітропроникності субстрату.
- Підгодовувати інжир починаю рано навесні. Поки не набубнявіли бруньки, вношу азотні добрива. Після появи листя застосовую по черзі органіку і калійно-фосфорні суміші двічі за місяць.
- Прищипувати центральний стовбур починаю при висоті близько 30 см. Залишаю скелетні гілки, які направлені в сторони. Відростки, орієнтовані всередину, обрізаю. Укорочую пагони, формуючи крону.
- Санітарну обрізку проводжу кожну осінь. Прибираю хворі, старі, пошкоджені, сухі гілки.
- До пересадки приступаю після заповнення корінням старого горщика. Перевалюю інжир із земляною грудкою в нову ємність, незначно перевищує за габаритами попередній горщик.
- На етапі зимового періоду спокою підживлення припиняю. Поливаю смоковницю кожні 7-10 днів.
При появі на інжирі шкідників або виявленні слідів захворювань використовую спеціальні препарати.
Інжир, вирощений за технологією живцювання, приносить перші плоди через 2-3 роки після висаджування. При насіннєвий методикою плодоносити починає 4-5-літній рослина.