Колись у мене зростало дуже потворний і кривий картоплю. Я розібрався у своїх помилках і виправив ситуацію
У початківців дачників виникає безліч проблем при вирощуванні картоплі. У мене теж були роки, коли саджаючи картоплю на ділянці, доводилося збирати врожай кострубатих овочів. В такі роки я купував картоплю в овочевому магазині. Мені довелося вивчати, спілкуватися з досвідченими овочівниками, щоб зрозуміти, що на якість бульб впливає ряд факторів. Я хочу поділитися своїм досвідом і розповісти, з яких причин урожай картоплі може не порадувати вас.
Погодні умови
Дуже багато залежить від погоди. Не буде добрий врожай, якщо теплі дні різко зміняться на холодні і почнуться тривалі дощі.
Така зміна погодних умов є стресом для картоплі, він важко пристосовується до змінених умов. З цієї причини відбувається нерівномірний ріст бульб. Якщо після довготривалих дощів встановлюється спекотна і суха погода, то картопля почне тріскатися. Всередині овоча можна спостерігати порожнечі.
Хвороби
Бульби можуть піддаватися різним хворобам. Складно визначити, який саме вірус вразив бульби.
Фахівці можуть зрозуміти за наявності гнилизни, різних плям. Найчастіше вражає картоплю парша, чорна ніжка і гудзикова гниль. Хворий бульба видно неозброєним оком. Він буде потрісканий з гниючої м’якоттю.
Шкідники
Дуже багато шкідників живе в самому грунті. Найчастіше вражають бульби паразитичні черв’яки. Вони швидко розмножуються на бульбах, а живуть в землі. На зараженому бульбі спочатку з’являються темні плями, а потім він тріскається. М’якоть стає м’якою і не придатною для вживання в їжу.
Картопля атакував колорадський
Проблема полягає в тому, що шкідників складно побачити на початковій стадії. Це стає помітним лише після того, як зараження пошириться на весь бульбу. Урожай вже неможливо врятувати.
Не менш небезпечний дротянка. Він залишає величезну кількість ходів в картоплині. Личинка потрапляє всередину і розвивається всередині нього.
Невідповідний грунт
На першому місці за вимогливістю до родючості і легкості грунту варто картоплю. Для того щоб рослина не відчувало нестачі поживних речовин, його необхідно регулярно удобрювати.
Картоплі не потрібна кислий грунт. Дрібну картоплю виростає на суглинку, глинистому грунті. Для картоплі така грунт вважається занадто важкою. Брак поживних речовин і кисню, застою води – все це призводить до того, що овочі виростають кострубатими. При цьому вони погано розвиваються. Це призводить до формування мутантів.
Неправильний полив
Поливати картоплю потрібно грамотно. Якщо ви висаджуєте його на великій площі, то у вас немає можливості поливати цю культуру.
Треба розуміти, що занадто суха грунт погано впливає на якість картоплі. Тому сухе літо сприяє врожаю кострубатою картоплі. Нерівний картопля буде і при зайвій вологості. Заливання водою веде до загнивання бульб.
Правильна агротехніка вирощування
Треба підготувати землю. Для цього восени я вношу добрива, використовую тирса і сечовину.
Потім добре перекопую грунт, зазвичай роблю це на глибину багнета лопати. Щоб надати землі легкості, додаю трохи піску. Наводжу його з річки. Щоб раскислить грунт, посипаю грунт деревною золою, яку заготовляю заздалегідь. Велика помилка – вносити в землю свіжий гній. Ви нашкодите грунту, там з’явиться парша.
Висновок
Щоб не допустити деформації бульб, обов’язково дотримуйтесь агротехнічні правила і заходи профілактики. Не рекомендується висаджувати рослину на бідних і важких грунтах, заборонено заливати кущі. Підживлення і добрива вносите в міру. Своєчасно проводите профілактичні обробки від хвороб і атак шкідників.
Викривлений картопля зберіганню не підлягає. Великі екземпляри без гнилі і тріщин дозволено вживати в їжу, дрібні краще віддавати худобу, загнилі викидати.